XXVII Jocs Florals 2019

145 obres presentades en els XXVII Jocs Florals de les escoles cooperatives

  • L’escola Solc acull el lliurament dels premis d’aquest certàmen literari.

  • Els XXVII Jocs Florals reparteixen 48 premis entre els alumnes de les escoles cooperatives de les Illes Balears i Catalunya.

 

Els XXVII Jocs Florals que organitza la Federació de Cooperatives d’Ensenyament de Catalunya, FeCEC, ha batut un rècord de participació amb la presentació de 145 obres dels alumnes de 20 escoles cooperatives, superant en 13 les presentades l’edició anterior. En aquesta edició, continuen participant escoles de la Sectorial d’Ensenyament de la Unió de Cooperatives de Treball Associat de les Illes Balears i de la Unió de Cooperatives d’Ensenyament Valencianes.

Enguany, el lliurament dels premis dels XXVII Jocs Florals s’ha realitzat a l’escola Solc i la seva directora, Núria Palà va oferir una afectuosa benvinguda a tots els assistents. En els parlaments inicials, el president de la FeCEC, Josep M. López Fumat que va insistir en el fet que els Jocs Florals són una de les formes de preservar la cultura catalana i va animar a continuar escrivint i llegint perquè “obrir un llibre és un camí que sempre porta a algun lloc“. Per la seva banda, en Kico López director de la Cooperativa Es Liceu, en representació de la sectorial Cooperatives Ensenyament de les Illes Balears va agrair l’organització dels Jocs Florals on participen alumnes de cooperatives de Catalunya, País Valencià i Illes Balears. Ha destacat  la importància de la llengua catalana com a cohesió social i intercooperació entre comunitats lingüistes de parla catalana i també que la llengua, l’expressió escrita i el pensament  són eines bàsiques perquè els nostres alumnes puguin crear en llibertat les seves creacions literàries

L’acte ha comptat amb la interpretació musical del grup Moniatos i Castanyes de l’escola Solc que van sorprendre a tots els assistents i amb la lectura d’algunes de les peces guanyadores a càrrec del poeta i recitador Josep Pedrals.

Els premiats del XXVII Jocs Florals de les Escoles Cooperatives

El Jurat format per 13 mestres de les escoles cooperatives van tenir molta feina per poder atorgar els premis en les diferents categories proposades per cicles i estils. Finalment 48 obres ha estat seleccionades com a guanyadores d’aquest certàmen literari.

Moltes gràcies per la vostra dedicació membres del Jurat!

Ana Isabel Canales de l’Escola Azorín,
Neus Chavarria de l’Escola El Cim,
Susana Montoliu de l’Escola Ginebró,
Assumpta Canal de l’Escola Gravi,
Montse Torrescapana de l’Escola Guinardó,
Jordi Martín de l’Escola Petit Món,
Neus Font de l’Escola Solc,
Júlia Gràcia de l’Escola Tecnos,
Ariadna Santaeulària de la Institució Montserrat,
Tània Puerto de l’IE Sant Jordi,
Virginia Martínez de l’Escola Elisabeth,
Xavier Cuberes de l’Escola Rel
Pilar Colomé de l’Escola Sant Gervasi

 

Enhorabona als 48 premiats dels XXVII Jocs Florals de les Escoles Cooperatives

XXVII Jocs Florals

Tercer premi. “LA PRIMAVERA” Paula López (Escola Ginesta)

Podeu llegir totes les obres premiades seguint aquest enllaç

Cicle inicial d’Educació Primària

Modalitat prosa

Primer premi. “EL LLADRE DE COLORS” Iker Periañez (Escola Nou Patufet)

Segon premi . “LA TEMPESTA MÀGICA” Pau Miquel (Escola Nou Patufet)

Tercer premi. “LES 4 NIMFES AL TIBIDABO”. Ariadna Iglesias(Escola Gravi)

Modalitat poesia

Primer premi. “LA LLEGENDA DE SANT JORDI”. Aina Menchón (Escola Gravi)

Segon premi.  “LA MEVA ESCOLA”. Nicole Montávez (Es Lledoner)

Tercer premi. “LA PRIMAVERA” Paula López (Escola Ginesta)

 

XXVII Jocs Florals 2019

Primer premi. “EL TRITÓ”. Octavi Prats (Escola Elisabeth)

Modalitat poema visual

Primer premi. “EL TRITÓ”. Octavi Prats (Escola Elisabeth)

Segon premi. “M’AGRADA L’OU FERRAT” Guiomar Pelegrin (Escola Petit Món)

 

Cicle Mitjà d’educació primària

Modalitat prosa

Primer premi. “EL CIGNE I EL RATOLÍ”. Lua Florensa (Institució Montserrat)

Segon premi. “EL VEÍ MALSOFRIT”. Sandra Atienza (Es Lledoner)

Tercer premi. “EL LLIBRET MÀGIC”. Sol Morató (Escola Gravi)

Accèssit. “LA MONEDA MISTERIOSA”. Ariadna Torres (Institució Escolar Sant Jordi)

 

Modalitat poesia

Primer premi. “ESCRIURE M’AJUDA”. Jan Vilà (Institució Escolar Sant Jordi)

Segon premi. “MENYS CONTAMINACIÓ I MÉS REUTILITZACIÓ”. Jan López (Es Liceu)

Tercer premi. “TORNEM A FER EL QUE ENS ESTIMEM”. Guillem Jordi (Escola Solc)

 

Primer premi. “PRIMAVERA”. Nerac López (Escola Rel)

Modalitat poema visual

Primer premi. “PRIMAVERA”. Nerac López (Escola Rel)

 

Cicle Superior d’educació primària

Modalitat prosa

Primer premi. “CANVIANT EL PASSAT”. Rebecca Romera (Escola Sant Gervasi)

Segon premi. “LA FÀBRICA DELS LLIBRES”. Vera Sicart (Escola Gravi)

Tercer premi. “EL NEN DEL LLIBRE”. Àngela Viciano (Centre d’Estudis Montseny)

Accèssit. “EL SECRET DE LA CIUTAT MODERNA”. Xavier Martínez (Es Liceu)

 

Modalitat poesia

Primer premi. “LA VIDA”. Carla Hernández (Escola Solc)

Segon premi. “LLIBERTAT”. Eudald Oliver (Escola Tecnos)

Tercer premi. “LA MEVA HEROÏNA”. Júlia Valdeolivas (Escola Azorín)

Accèssit. “ELS CONTENIDORS: MÉS D’UN I MÉS DE DOS”. Júlia Salom (Es Liceu)

 

XXVII Jocs Florals 2019

Segon premi. “COCO”. Egor Semenov (Escola Rel)

Modalitat poema visual

Primer premi. “FALSES IDENTITATS”. Ariadna Marí (Institució Montserrat)

Segon premi. “COCO”. Egor Semenov (Escola Rel)

Tercer premi. “CENT PER CENT”. Carla Barrera (Petit Món)

 

Primer Cicle ESO

Modalitat prosa

Primer premi. “MESTRES DE FUSTA”. Mar Nieto (Escola Tecnos)

Segon premi. “LLÀGRIMES D’UN BOSC” .Adrià López (Escola Sant Gervasi)

Tercer premi. “INNOCÈNCIA”. Bernat Pazos (Escola Petit Món)

XXVII Jocs Florals

Accèssit. “GOS”. Alfonso Roca (Escola Rel)

Accèssit. “SENSE PARAULES”. Júlia Carrió (Aula Balear)

 

Modalitat poesia

Primer premi. “NO HO SABEM” .Clàudia Caro (Escola Sant Gervasi)

Segon premi. “CRÉIXER”.  Chiara Gambetti (Escola Solc)

Tercer premi. “SOC DONA”. Alexia Doloria (Aula Balear)

Accèssit. “GOS”. Alfonso Roca (Escola Rel)

 

XXVII Jocs Florals 2019

Primer premi. “VOLEM SER LLIURES”. Mireia Soler (Institució Montserrat)

Modalitat poema visual

Primer premi. “VOLEM SER LLIURES”. Mireia Soler (Institució Montserrat)

 

Segon Cicle ESO

Modalitat prosa

Primer premi. “DES DE L’ALTRA BANDA”. Carmen Janer (Aula Balear)

Segon premi. “LA CAPA DIÀFANA”. Carme Hervàs (Escola Sant Gervasi)

Tercer premi. “LA CARLA SEMPRE SERÀ LA CARLA”. Ana Viola (Escola Gravi)

 

Modalitat poesia

Primer premi. “DUBTA”. Laia Caís (Escola Solc)

Segon premi. “SONET DEL MATÍ”. Gisela Dekort (Escola El Cim)

Tercer premi. “PER TU”. Enid Domech (Centre d’Estudis Montseny)

 

XXVII Jocs Florals 2019

Primer premi. “SLAVES OF TECHNOLOGY”. Alicia Val (Escola Petit Món)

Modalitat poema visual

Primer premi. “SLAVES OF TECHNOLOGY”. Alicia Val (Escola Petit Món)

 

Batxillerat i Cicles Formatius

Modalitat prosa

Primer premi. “LES VALENTES ROSES”. Xisca Buades (Aula Balear)

Segon premi. “PER A VOSALTRES”. Núria Espinosa (Escola Sant Gervasi)

 

 Modalitat poesia

Primer premi. “ET DIC”. Eva Busquets (Escola Ginebró)

Segon premi. “ABSÈNCIA”. Yumara Benitez (Es Lledoner)

Accèssit. “NATURA MORTA?”. Miquel Ángel Escudero (Es Liceu)

 

Recull de fotografies de l’acte de lliurament dels XXVII Jocs Florals de les Escoles Cooperatives

XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs FloralsXXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs Florals XXVII Jocs FloralsXXVII Jocs FloralsXXVII Jocs Florals

 

 

 

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies